Menüler

Türkiye’nin Gururu DSİ Balkanlar'dan Afrika'ya Mazlumlara Su Oluyor

19.04.2017
Genel Müdür Murat Acu; ‘’DSİ’nin yatırımlarının sadece Türkiye sınırları içerisinde değil ülkemiz dışında da Balkanlardan, Afrika’ya kadar yatırımları devam ediyori bu kapsamda Ecdat Yadigarı Balkanlarda da varız.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının içme ve kullanma suyu temini, hidroelektrik enerji üretimi, tarımda sulama suyu temini ve çevre kirlenmesinin önlenmesinde, taşkın zararlarından korunmada ülkemiz menfaatlerine uygun projeler geliştirmek ve gerçekleştirmek gayesiyle 1954 yılında kurulmuş olup, geride kalan 62 yılda çok sayıda barajı ve göleti tamamlamış, 41 milyon nüfusa Avrupa Birliği standartları kalitesinde, yılda toplam 3,76 milyar metreküp içme suyu sağlamış, sulama yatırımları ile gıda güvenliğini teminatı olmuştur.

Yatırımlarımız Türkiye İle Sınırlı Değil

Genel Müdür Murat Acu; ‘’DSİ’nin yatırımlarının sadece Türkiye sınırları içerisinde değil ülkemiz dışında da Balkanlardan, Afrika’ya kadar yatırımları devam ediyori bu kapsamda Ecdat Yadigarı Balkanlarda da varız.

Genel Müdür Acu; ‘’Türkiye - Slovenya - Karadağ ortaklığında Karadağ’da Moraça Nehri üzerine 4 adet baraj inşası planlanmakta olup, Mutabakat Zaptı 26 Ekim 2015’te Büyükelçimiz ve 2 ülkenin Bakanlarının katılımı ile imzalanmıştır. Diğer taraftan Türkiye-Makedonya arasında Haziran 2013’te baraj, gölet, sulama ve içmesuyu sistemleri üzerine ikili işbirliği yapılması kararı alınmıştır. Mart 2014’te yapılan arazi çalışmaları neticesinde belirlenen 5 adet göletin planlama ve proje çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca 15 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye ve Irak Heyetleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantı neticesinde; Türkiye - Irak sınırlarında Hacıbey Çayı ve Küçük Zap Suyu üzerinde baraj projeleri yapılması kararı alınmıştır. Alınan karar neticesinde ilk belirlenen Hacıbey, Karadağ ve Küçük Zap Barajları’nın çalışılması kararlaştırılmış olup, ön fizibilite raporları hazırlanmıştır. ’dedi Genel Müdür Acu; ‘’Somali, Senegal, Moritanya ile su alanında işbirliği anlaşmalarının imzalandığını, bununla birlikte Cibuti, Sudan, Pakistan, Cezayir ve Afganistan ile anlaşmalar imzalanması planlamaktayız. ’dedi.