Menüler

Çoruh ParkAçılışı, Artvin İçmesuyu Projesinin Temel Atma Merasimi

18.04.2017
Aralarinda Artvin’e zarafet katacak Çoruh Park Projesinin de yer aldigi 22 Adet Tesisin temel atma ve açilis merasimi gerçeklestirildi. Merasimden önce Bakanimiz ve beraberindeki heyet Artvin Valiliginde Basin Toplantisi gerçeklestirdi,

Aralarında Artvin’e zarafet katacak Çoruh Park Projesinin de yer aldigi 22 Adet Tesisin temel atma ve açilis merasimi gerçeklestirildi. Merasimden önce Bakanimiz ve beraberindeki heyet Artvin Valiliginde Basin Toplantisi gerçeklestirdi, Artvin Belediye Baskanligi ziyaret edildi.

Orman ve Su Isleri Bakani Prof. Dr. Veysel Eroglu’nun tesrifleriyle gerçeklestirilen merasime; Artvin Valisi Sayin Ömer Doganay, Artvin Milletvekili Israfil Kisla, Artvin Belediye Baskani Mehmet Kocatepe, kamu kurum ve kuruluslarinin üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Baskanlari, basin mensuplari ile çok sayida vatandas istirak etti. Orman ve Su Isleri Bakani Prof. Dr. Veysel Eroglu Artvin’e ciddi yatirim yaptiklarini ifade ederek sözlerine baslayan Prof. Dr. Veysel Eroglu” Merkezi Hükümet olarak son 14 yilda 15 Milyar TL yatirim yaptik. Saglik Bakanligi son 14 yilda 130 Milyon TL yatirim yaparak, son derece önemli saglik tesislerini sehrimize kazandirdi. Ulastirma Bakanligi son 14 yilda 22 km olan bölünmüs yol uzunlugunu zor arazi sartlarina ragmen 39 km’ye çikardi. Milli Egitim Bakanligi Çoruh Üniversitesini kurarak egitime ciddi katki sagladi. Çiftçilerimize 2003’ten bugüne 211 Milyon TL karsiliksiz zirai destek verildi.”dedi. Orman ve Su Isleri Bakanligi olarak Artvin’e ciddi yatirim yaptiklarini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroglu “Türkiye’nin En Yüksek Baraji olan Deriner Baraji ve HES ile beraber 3 adet baraj ve HES insa ettik, 50 Dere Islahini tamamladik, 30 Milyon Fidani toprak bulusturduk,1 Sehir Ormani, 3 Bal Ormani ve 12 Mesire Yeri tesis ettik, 3 Milli Park ve 2 Tabiat Parki ile tabiat turizmini gelistiriyoruz, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapilari açtik,13 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem Istasyonu ve 1 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem Istasyonu kurduk,”dedi. Temeli atilacak, açilisi yapilacak tesisler ile alakali da bilgi veren Eroglu “Temelini atacagimiz en önemli islerimizden biri Artvin Içmesuyu Isale Hatti’dir. Artvin Il Merkezine Hatila Vadisi’nden 33 km isale hatti yapilarak yillik 7,88 milyon m3 içme ve kullanma suyu saglanacak böylece 53 000 kisinin içme suyu ihtiyaci karsilanacaktir. Açilisini yapacagimiz bir baska isimiz Artvin’e zerafet katan Çoruh Park Projesidir. Çoruh Park Artvin’in en önemli yasam alani olarak 2 bin 500 Metre karelik kapali, 57 bin metre karelik açik alandan olusmaktadir. Temelini atacagimiz bir baska önemli isimiz de “Yusufeli Ilçesi Yeniden Yerlesim Yeri Altyapi Çalismalari” isidir. Bu isimiz ile; Yusufeli Baraji nedeniyle su altinda kalacak olan Yusufeli Ilçesinin yeni yerlesim yerinin alt yapisi insa edilecektir. Bu projelerde bizlere büyük destek veren basta Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan’a ve Basbakanimiz Sayin Binali Yildirim'a aziz milletim adina sükranlarimi sunuyorum.” diyerek canli baglantiyi ve açilis ve temel atma merasimini gerçeklestirmek üzere katilimcilari sahneye davet etti.

Artvin Valisi Sayin Ömer Doganay Temeli atilan ve açilan tesislerin Artvin için önemine deginen Doganay “ Çoruh Park, Artvin Içmesuyu projesi ve Yusufeli Ilçesi Yeniden Yerlesim Yeri Altyapi Çalismalari islerimiz bu sehir için çok büyük önem tasimaktadir. Çoruh Park bu sehre deger katacak, son derece önemli bir projedir. Artvin’imizin önemli bir ihtiyacini karsilayacaktir. Içmesuyu projesi hakkinda konusmaya gerek yok. Içmesuyu olmadan yasamin devami söz konusu olamayacagindan bu proje sehrimiz büyük bir kazanç olacaktir. Ayni sekilde “Yusufeli Ilçesi Yeniden Yerlesim Yeri Altyapi Çalismalari” isi de barajdan etkilenecek vatandaslarimiz için son derece önemli bir proje olacaktir. ”dedi. Orman ve Su Isleri Bakanliginin yatirimlarinin Ülkemiz için oldugu kadar Artvin için de önemine deginen Doganay “Orman-su varsa hayat var”, bu sebeple basta bakanimiz olmak üzere bütün teskilata sehrime yapilan yatirimlar adina sükranlarimi arz ediyor, yatirimlarin artarak devamini diliyorum.”dedi.

DSI Genel Müdürü Murat Acu Temeli atilan, açilisi yapilan tesislerle alakali bilgi veren Acu “ DSI Genel Müdürlügü’nce temeli atilacak, açilisi yapilacak 20 adet tesisin; 1 adedi içmesuyu isale hatti, 18 adedi taskin koruma ve rusubat kontrolü isi,1 adedi altyapi çalismasidir. 244 000 000 TL ‘ye mal olacak tesislerle; Artvin sehrimizin uzun vadeli içme suyu ihtiyaci karsilanacak içme suyu temin edilecek, “Hasretle Beklenen Çoruh Park” Artvin’imizin hizmetine sunulacak, Artvin sehir merkezi, 9 ilçe, 45 yerlesim yeri, 5 000 dekar arazi taskinlardan korunacaktir."dedi. Genel bilgilerin ardindan tesislerle alakali da bilgi veren Acu "Temelini atacagimiz en önemli islerimizden biri Artvin Içmesuyu Isale Hatti’dir. Artvin Il Merkezine Hatila Vadisi’nden 33 km isale hatti yapilarak yillik 7,88 milyon m3 içme ve kullanma suyu saglanacak böylece 53 000 kisinin içme suyu ihtiyaci karsilanacaktir. Açilisini yapacagimiz bir baska isimiz Artvin’e zerafet katan Çoruh Park Projesidir. Bünyesinde bir adet isikli gösteri havuzu, yemek salonu, restoran binasi, kapali kafeterya, amfi tiyatro, iki adet büfe, çocuk oyun gruplari, spor oyun gruplari, kamelyalar ve mescit bulunduran Çoruh Park’ta engelli vatandaslar içinde her palyeye inen çok maksatli bir asansör ve asansöre bagli olarak palyelere geçis köprüleri bulunmaktadir. Proje kapsaminda yapilan asma köprü Artvin Çoruh Üniversitesi Sehir Yerleskesi ile Çoruh Parki birbirine baglayarak bir bütünlük olusturmaktadir. Temelini atacagimiz bir baska önemli isimiz de “Yusufeli Ilçesi Yeniden Yerlesim Yeri Altyapi Çalismalari” isidir. Genel altyapi kapsamindaki altyapi isleri kapsaminda 19 km bitümlü temel trafik yolu, 6 km beton kilit parke kaplamali yaya yolu, yol ve adalarin tesviyesi için 9 milyon m3 kazi ve 3,5 milyon m3 dolgu, 13 km kanalizasyon hatti, 12 km yagmur suyu hatti, 14 km içme suyu hatti, 4 adet içme suyu deposu, 2,5 km uzunlugunda kutu menfez, elektrik ve telekom alt yapi isleri bulunmaktadir. Alt yapi çalismalarinin en kisa zamanda tamamlanmasi ile beraber TOKI Baskanligi üst yapi çalismalarina baslayacaktir.” dedi. Konusmalari müteakiben, “Yusufeli Ilçesi Yeniden Yerlesim Yeri Altyapi Çalismalari” isine canli baglanti yapildi, ardindan butona basilarak 9 adet tesisin temel atma ve 22 adet tesisin de açilis merasimi gerçeklestirildi. Artvin ilinde düzenlenen temel atma ve açilis merasimin ardindan Rize’ye geçen Bakan Eroglu ve Orman ve Su Isleri Bakanligina ait DSI, Orman, Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürleri ve berberlerinde ki heyet Rize Ilinde düzenlenen Koordinasyon Toplantisina katildilar.